Wielu rodziców zadaje sobie prawdopodobnie pytanie: po co angażować dzieci w obowiązki domowe skoro one nie chcą tego robić, de facto kończy się na wojnie z nimi. Rzeczywiście, gdybyśmy spojrzeli na obowiązki domowe tylko od strony praktycznej, z punktu widzenia tego, czy zadania te będą dobrze wykonane, to prawdopodobnie nie ma to sensu. Trzeba więc pamiętać, że pierwszym celem obowiązków domowych nie są rzeczy praktyczne, to znaczy, żeby rzeczy były zrobione, żeby rodzice mieli mniej pracy – to jest taki dobry efekt dodatkowy. Pierwszym celem jest cel wychowawczy – aby dzieci nauczyły się takich wartości jak odpowiedzialność, porządek, hojność… To są cechy, które się rozwijają podczas pracy.
To nie jest tak, że człowiek powinien zacząć swoją pracę dopiero kiedy jest osobą dorosłą. Dzisiaj kojarzymy właściwie, że dzieci nie powinny w ogóle pracować. To prawda, że to było nadużywane, że dzieci pracowały kiedyś bardzo dużo, tylko że dzisiaj mamy takie przesunięcie w drugą stronę: w wielu domach dzieci nie robią absolutnie nic. Tymczasem z wielu względów dzieci powinny pomagać w domu. Takie cechy jak odpowiedzialność kształtują się w taki sposób, że dziecko dostaje jakieś obszar i odpowiada za niego, to znaczy, że ten obszar powinno obsłużyć. Na przykład obsługa zmywarki, obsługa pralki obsługa stołu, nawet uzupełnianie papieru toaletowego dla małych dzieci.
Co to znaczy właśnie dbać o ten obszar wokół siebie? To jest kwestia poczucia odpowiedzialności. Byłoby to zwyczajnie niesprawiedliwe, szczególnie kiedy dzieci są trochę starsze, gdyby wszystkie obowiązki domowe wykonują mama i tata. Jeśli dzieci są zdolne w sensie manualnym i zdolności organizacyjnych pomagać w domu, powinny to robić. W końcu obowiązki domowe są też szkołą wolności i dawania siebie innym. Na czym polega dobre życie rodzinne? To jest to, że potrafimy pracować dla innych: małe dziecko przynosi widelce czy talerze nie tylko dla siebie ale też dla innych. Warto o te rzeczy zadbać, bo potem jest mniej pracy dla rodziców – to jest efekt dodatkowy, ale też bardzo ważny.
Znaczenie wykonywania obowiązków domowych przez dzieci potwierdzają też badania Uniwersytetu Harvarda, to co w tych badaniach też zbadano to jest wpływ obowiązku wykonywania obowiązków domowych na życie ludzi w dorosłym życiu – okazuje się że ten wpływ jest bardzo pozytywny, że osoby, które wykonywały te obowiązki w dzieciństwie są bardziej pewne siebie, lepiej funkcjonują jako pracownicy i generalnie są szczęśliwsi. Podsumowując, można powiedzieć, że obowiązki domowe to tak naprawdę sposób na budowanie charakteru młodych ludzi, fundament pod budowanie zdrowej pewności siebie.
Badania Uniwersytetu Harvarda nt. obowiązków domowych: https://hms.harvard.edu/news/sparing-chores-spoils-children-their-future-selves-study-says
Przykładowy plan obowiązków domowych