Szukaj

Jaką rolę pełni ojciec w życiu synów, a jaką w życiu córek?

Zdjęcie: Vitolda Klein, Unsplash

Ojciec dla synów

  1. Wzór męskości. Chłopcy zbliżający się do wieku dojrzewania patrzą na swoich ojców jako na wzór spełnionej męskości – to, jaki powinien być i jak powinien żyć każdy mężczyzna. Dzięki kochającemu ojcu kojarzą męskość z odpowiedzialnością za innych i odwagą, a nie np. przemocą lub słabością i uległością.
  2. Możliwość przeżycia męskiej przygody. Oczywiście możliwe są także przygody z mamą i przygody ojca z córkami. Ale przygoda syna z tatą jest czymś szczególnym, co bardzo zapada w pamięć i bardzo silnie kształtuje osobowość młodego mężczyzny.
  3. Wzór bycia mężem i ojcem – nie jesteśmy zdeterminowani przez naszych rodziców, ale to, w jaki sposób funkcjonujemy jako dorośli jest pod ogromnym wpływem naszych rodziców, dla chłopców – w szczególności ojców.
  4. Rozsądne podejmowanie ryzyka – mężczyźni lubią podejmować ryzyko znacznie bardziej niż kobiety. Ma to swoje pozytywne strony – np. łatwiejsze przeprowadzanie zmian, ale może też być bardzo niebezpieczne. Rozsądny ojciec pomaga kształtować praktyczne pojęcie rozsądnego podejmowania ryzyka.
  5. Mocny męski dotyk – chłopcy bardzo potrzebują mocnego fizycznego kontaktu z ojcem. Jest on bardzo ważny dla ich ogólnego rozwoju. Mama tylko z trudem może ojca w tym zastąpić.

Ojciec dla córek

  1. Wzór męskości. Patrząc na swoją relację z ojcem, dziewczynka powinna wyrobić sobie jasne przekonanie, w jaki sposób mężczyzna powinien traktować kobiety i co to znaczy być prawdziwym mężczyzną.
  2. Wsparcie dla poczucia własnej wartości. Dziewczynka, patrząc na ojca, pyta: „czy jestem ładna, czy jestem mądra, czy jestem godna miłości?”. U dziewcząt, które mają dobre relacje z ojcem problemy emocjonalne, w tym choroby związane z odżywianiem i depresje, zdarzają się o wiele rzadziej.
  3. Obrońca – zarówno kiedyś jak i dzisiaj dziewczyna potrzebuje także swojego ojca jako obrońcy. W życiu każdego dziecka zdarzają się osoby i elementy środowiska, które mogą im zagrażać. Naturalnym instynktem ojca jest bronić je przed nimi – nie tylko bezpośrednio, ale także, a nawet przede wszystkim pośrednio – poprzez takie wychowanie córek, aby one same mogły sobie z nimi poradzić.
  4. Wzór bycia matką i żoną – może to zabrzmieć dziwnie, ale dzięki ojcu, który kocha swoją żonę, co jest naturalnie widoczne dla dzieci, córki wyrabiają sobie obraz tego, jak powinna wyglądać dojrzała relacja małżeńska. Bardzo często okazuje się, że dziewczęta poszukują i znajdują mężczyzn podobnych do swoich ojców i tworzą relacje podobne jak ich rodzice.
  5. Wzór zdrowych relacji damsko-męskich. Ojciec powinien okazywać swoim córkom, szczególnie w okresie dojrzewania serdeczność połączoną z szacunkiem dla ich kobiecości. Oznacza to, że powinien unikać jakiegokolwiek kontaktu fizycznego, który mógłby choć w najmniejszym stopniu sugerować nieodpowiednią intymność. Można powiedzieć, że ojcowie przekazują córkom następujący komunikat: to, jak ja cię traktuję to sposób, w jaki powinni cię traktować inni mężczyźni. W relacjach z nimi nie pozwalaj sobie na nic innego.

Janusz Wardak

0