Szukaj

18 powodów, dla których dzieci potrzebują taty

Zdjęcie: Nathan Dumlao, Unsplash

Dla dzieci jest bardzo korzystne, jeśli w ich wychowanie angażuje się DWOJE kochających je rodziców. Oto 18 powodów, dla których dobrze jest, aby dzieci spędzały czas ze swoim tatą. Żeby było jasne – oczywiście mamy są świetne! Wykonują fantastyczną pracę, wychowując swoje dzieci. Jednak istnieje tak wiele korzyści płynących z aktywnego zaangażowania taty w życie dziecka, że warto przyjrzeć się im i uświadomić sobie, dlaczego dzieciom potrzebne jest regularne spędzanie czasu ze swoim ojcem.

  1. Zabawa. Ojcowie bawią się z dziećmi inaczej – zabawa z nimi zakłada bardziej intensywny kontakt fizyczny oraz używanie więcej siły i energii. Dzięki temu zabawa z ojcem ćwiczy koordynację ruchową dzieci oraz umiejętność właściwej oceny własnej siły wkładanej
    w poszczególne czynności.
  2. Zrównoważona osobowość. Dzieci odnoszą korzyści z posiadania dwójki rodziców, którzy prezentują różne postawy i osobowości. Wzrastanie u boku dwojga osób o tak różnych cechach charakteru, mocnych i słabych stronach, sprawia, że osobowość  dziecka ma szansę kształtować się w bardziej zrównoważony i harmonijny sposób.
  3. Zrozumienie świata mężczyzn. Dzieci mogą zrozumieć istotę „męskości” tylko wówczas, kiedy będą miały w swoim otoczeniu męskie wzory do naśladowania.  A tata idealnie nadaje się do tego, aby być właśnie takim wzorem. Jest to szczególnie istotne w przypadku chłopców po ukończeniu szóstego roku życia. Może to być męskie pragnienie ochrony, zapewniania bytu, uczenia i wyznaczania pewnych granic. A także pokazanie dzieciom, że prawdziwi mężczyźni potrafią być niezależni, a przy tym wykonywać prace domowe, przytulać i całować swoje dzieci… Maluchy dostrzegają też, że mężczyźni inaczej się ubierają, inaczej jedzą i że na ich policzkach pojawia się szorstki zarost!
  4. Zachowanie. Badania pokazują, że dzieci, które miały szczęście wzrastać u boku „wystarczająco dobrego” ojca, mają sporo większe szanse na przyswojenie zasad dobrego wychowania. Ojcowie często odgrywają większą rolę jako osoby dyscyplinujące dzieci,
    a dopóki wprowadzana przez nich dyscyplina jest stanowcza, lecz przy tym sprawiedliwa, dzieci będą rozwijać się prawidłowo. Podczas gdy mamy mają tendencję do zmieniania zasad i dostosowywania ich do aktualnej sytuacji i oczekiwań dziecka, ojcowie są w tej kwestii bardziej stanowczy, przewidywalni i spójni.
  5. Edukacja. Ojcowie mają tendencję do bardziej wnikliwego interesowania się edukacją dziecka. Statystycznie dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce, jeśli mają  regularny kontakt
    z tatą. Może on nauczyć swoje dzieci, jak istotną kwestią jest edukacja i jak odnosić w niej sukcesy. Zostało udowodnione, że jednym z najistotniejszych czynników wpływających na sukcesy edukacyjne dziewcząt jest wiara taty w ich możliwości. Dodatkowo jeśli ojcowie aktywnie angażują się w kwestie edukacyjne, dzieci mają większe szanse na zdobycie dobrych ocen, nauka je cieszy, mają także większą motywację do włączania się w zajęcia pozalekcyjne. Dzieci takich ojców osiągają również wyższe wyniki w testach zdolności werbalnych
    i matematycznych oraz wykazują się większymi zdolnościami rozwiązywania problemów
    i umiejętnościami społecznymi.
  6. Przyjaźnie. Dzieci, których ojcowie aktywnie angażują się w wychowanie, mają większe szanse na wykształcenie w sobie lepszych umiejętności społecznych. Potrafią zawierać silniejsze i trwalsze przyjaźnie, rzadziej też popadają w konflikty. Ponieważ ojcowie są mniej podatni na spełnianie zachcianek dzieci niż mamy, maluchy wychowujące się w obecności ojca, uczą się nie tylko brania lecz również dawania, dzielenia się z innymi i czekania na swoją kolej.
  7. Zdrowie psychiczne. Dzieci, których ojcowie angażują się w ich wychowanie, przejawiają znacznie mniejszą skłonność do depresji, samobójstw, samookaleczeń i innych problemów ze zdrowiem psychicznym niż te, których ojcowie nie interesują się nimi. Z drugiej strony dzieci, które nienawidzą swojego taty, mogą mieć z wiekiem znacznie więcej problemów psychicznych i emocjonalnych.
  8. Poczucie własnej wartości. Czas i uwaga taty są istotnymi czynnikami wpływającymi na to, jak dzieci myślą o sobie. Spędzanie czasu z tatą może wzmocnić u dziecka poczucie własnej wartości. Im lepszy kontakt z dzieckiem ma tata, tym większy jest jego wpływ na wychowanie dziecka. Wiele dzieci pragnie usłyszeć, jak ich tata mówi: „Jestem z ciebie dumny!”.
    I odwrotnie – kiedy dzieci nie mają w pobliżu taty, cierpią z powodu poczucia winy, podenerwowania i braku wiary w siebie, nawet wówczas, gdy są już dorosłe.
  9. Pewności siebie i siła. Dzieci mają tendencję do bycia bardziej odpornymi na życiowe przeciwności  i pewnymi siebie, kiedy ich tata aktywnie angażuje się w ich życie. Ojcowie mają też umiejętność zaszczepiania w dzieciach odwagi podejmowania nowych wyzwań.
  10. Przyszłe relacje z płcią przeciwną. Dzieci wzrastające w dobrych relacjach zarówno
    z ojcami, jak i z matkami mają większe szanse na prawidłowe relacje ze swoimi partnerami, gdy będą już dorosłe. Ponadto ojcowie uczą swoich synów, jak należy traktować kobiety,
    a córki – jakiego traktowania oczekiwać i wymagać.
  11. Zrozumienie roli ojca. Dzieci obserwują swoich ojców, aby dowiedzieć się, na czym polega ta rola. Jeśli dzieci mają aktywnego, zaangażowanego tatę, wówczas chłopcy uczą się, jak samemu wypełniać tę funkcję, gdy dorosną, a dziewczynki częściej wybierają mężczyznę, który prawdopodobnie będzie dobrym tatą dla ich dzieci.
  12. Bezpieczeństwo. Dzieci wychowujące się z tatą są zazwyczaj w lepszej sytuacji finansowej. Ponadto, ojciec może pomóc swoim dzieciom czuć się pewnie i bezpiecznie. Ojcowie mogą zapewnić stabilne środowisko w domu i przekazać dzieciom przydatne rady i wskazówki dotyczące tego, jak zachowywać się, gdy ktoś im dokucza lub zagraża. Tata może zarówno sam chronić swoje dzieci, jak i pokazać im, jak mogą bronić się same.
  13. Wybór właściwej drogi. Dzieci doświadczające silnej i pozytywnej więzi z tatą są mniej zagrożone wejściem na drogę przestępstwa lub wpadnięciem w narkomanię i inne nałogi; są również mniej skłonne do podejmowania zbyt wczesnej aktywności seksualnej.
  14. Rywalizacja. Ojcowie stawiają przeważnie poprzeczkę nieco wyżej niż matki. Mają też wobec dzieci wyższe oczekiwania, wiążą z nimi określone nadzieje. Nastoletni chłopcy szczególnie potrzebują taty, aby uświadomić sobie swoje miejsce w rodzinie, kiedy w okresie „siłowania się” próbują przejmować życiowe stery i narzucać własne reguły gry. Silna pozycja ojca sprzyja temu, aby chłopak „wrócił na ziemię” i zaczął wykorzystywać swoje siły i energię w konstruktywny i pozytywny sposób.
  15. Mądrość. Ojcowie mają przeważnie wiele doświadczeń i umiejętności życiowych, które mogą przekazać swoim dzieciom. Mogą kształtować osobowości i poglądy swoich dorastających synów i córek oraz pomagać im radzić sobie w trudnych sytuacjach. A kiedy ich dzieci popełniają błędy, mogą pomóc im uczyć się na nich i wciąż wracać na właściwą drogę.
  16. Kariera zawodowa. Dzieci, które dorastają w obecności ojca – zaangażowanego w ich życie i wychowanie – w dorosłym życiu mają większe szanse na zdobycie lepszej pozycji zawodowej, niż te, które dorastają bez ojca (nieobecnego fizycznie bądź mentalnie). Dlatego też mają też lepsze perspektywy stania się ludźmi samodzielnymi i samowystarczalnymi finansowo.
  17. Szacunek dla autorytetu. Dzieci mające silnego ojca, uczą się radzić sobie postawą posłuszeństwa wobec zasad, nakazów prawa i innych autorytetów. Są także mniej skłonne do zachowań ryzykownych.
  18. Szczęście. Obecność kochającego taty jest istotnym czynnikiem warunkującym dobre samopoczucie dziecka, jego szczęście i zadowolenie z życia.

Janusz Wardak

0